5 mýtů o zraku

23.02.2021
  • Brýle jsou jen na řízení/dálku

Jeden z největších mýtů u brýlí mínusových, tedy rozptylek, je ten, že nám někdo řekne, že jsou jen na dálku, řízení apod. Není tomu tak. Tyto brýle bychom naopak měli ponechat i na činnosti na blízko, tedy je skoro nesundávat. Proč to? Pokud máme -1 dioptrii na dálku a naše oční čočka má zaostřit na blízko +1 dioptrii, tak +1-1=0. Oční čočka tedy pracuje daleko méně, než u běžného člověka. Tento jev podporuje lenivění oční čočky, předčasné a nadměrné opotřebení. Je tedy dobré, pokud své brýle na dálku snesete i na blízko, si je ponechat.

  • Nošením brýlí se oči kazí

Není tomu tak. Oční vada vzniká většinou jako klasický fyzikální problém. Oko je moc dlouhé a obraz vznikne před sítnicí a nebo moc krátké, tedy oční čočka svojí prací kompenzuje celý den tento defekt. V obou případech pokud tedy brýle nebudu nosit, tak výsledkem bude buď neostrý obraz a nebo přetížená oční čočka.

  • Mrkvička to zachrání

Málo která potravina je ve vztahu k dobrému zraku tak známá jako právě mrkev. Mrkev jako taková nepodporuje uzdravení zraku, nebo dioptrií, ale jako spousta dalších potravin obsahuje vitamin, který je dobrý pro podporu správné funkce zraku. Nicméně množství tohoto vitaminu běžně přijímáme v pestré stravě z ryb, listové zeleniny a dalších potravin.

  • Čtení z blízka škodí

Každý z nás to slyšel, ať si dáváme čtení, nebo psaní do správné vzdálenosti a ne ,,tak blízko". V celku na tom není nic špatného. V mladém věku to působí pouze vyšší vytížení a únavu očí a očních svalů. Ve vyšším věku nám to automaticky není příjemné, tak si čtení i psaní dáváme sami dál.

  • Šedý zákal musí ,,dozrát"

Medicína postoupila ve spoustě odvětví a stejně tak v odvětví péče o zrak. Není tomu tak, že by se cíleně čekalo na významné zhoršení. K odstranění šedého zákalu by mělo dojít optimálně tehdy, kdy ho již klient vnímá jako rušivý a nepříjemný.