Antireflexní vrstva – proč je v každých brýlích?

19.01.2021

Když vybíráte brýle, většina lidí řeší hlavně brýlové obruby. Styl, barvu, posazení, tvar. To vše je samozřejmě důležité, mnoho lidí i v dnešní době spoléhá jen na jedny brýle, a tedy hledá co nejuniverzálnější model. Velice málo svého času však investujeme do výběru brýlových sklíček a jejich povrchových vrstev, právě přes brýlová skla se budeme dívat, ne přes obroučky. Dnešní článek bude o té nejznámější vrstvě, tedy o antireflexní povrchové úpravě.

Cihlově červená antireflexní vrstva
Cihlově červená antireflexní vrstva

Jaký je smysl antireflexní vrstvy?

Únava očí je dána mnoha faktory - počtem hodin, kdy pracujeme na blízko, vlhkostí okolního prostředí, světelnou náročností ať již nedostatkem světla při práci a nebo nadbytkem. Obecně je dnes trendem přesvětlení, zdroje světla jsou všude kolem nás, nejen lampy a stropní svítidla, ale i mobily, notebooky, tablety. Veškeré tyto zdroje světla se následně budou odrážet od kulových ploch brýlových čoček, tedy 2x od přední a zadní plochy brýlové čočky. Smysl antireflexní vrstvy tkví tedy v tom, že odcloní co nejvíce těchto nežádoucích odrazů a usnadní tedy oku výhled přes brýle a sníží jeho únavu.

Jaké další vrstvy mají brýlové čočky?

Brýlové čočky bývají dnes standardně z plastu, budeme se tedy věnovat jejich vrstvám. Snad každá plastová čočka by měla být tvrzená, jako ochrana před poškrábáním. Antireflex jsme probrali v předchozím odstavci. Dále bývají na sklíčkách vrstvy pro usnadnění čištění - hydrofobní a olejofobní vrstvy, UV filtry, filtr modrého světla jako ochrana před vyzařováním monitorů.

Proč má antireflex barvu?

Barva, kterou někdy zaznamenáte při pohybu brýlemi, je právě zbytková barva antireflexní vrstvy. Její smysl je spíš historický, kdy se touto zbytkovou barvou prokazovala právě přítomnost antireflexu na brýlové čočce. Dá se objednat i téměř bezbarvý antireflexní povrch. Ten nyní zaznamenává velký boom proto, že antireflexní vrstva jde bohužel nepříjemně vidět při přenosu webkamerou.

Cihlově červená antireflexní vrstva
Cihlově červená antireflexní vrstva

Vypovídá o kvalitě antireflexu jeho barva?

Ne. Obecně výrobci brýlových čoček rozlišují barvou antireflexu své produkty, nicméně nedá se říci, že by zbytková barva ovlivnila kvalitu antireflexní vrstvy.

Kam dál?

Podívejte se jak funguje filtr modrého světla v článku z listopadu, a nebo jaké vrstvy jsou na brýlových čočkách, když máte brýle od Pěkné brýle.cz :)