Brýle na počítač, multifokál, nebo brýle na čtení?

05.01.2021

S věkem přichází otázka, jak vyřešit počínající neostrost na čtení. Pokud nejste zrovna letitý nositel, který s brýlemi chodil již v dobách základní školy, pravděpodobně se s první potřebou řešit brýle setkáte někdy po čtyřicátém roce života. Jak si ale zvolit ty správné brýle a kdy je vhodné do nich investovat? Potřebuji brýle na blízko?

Presbyopie, neboli ochabnutí zraku v důsledku změn, které nese věk, je stav poměrně jednoduše odhalitelný. Pokud se text zdá malý, nebo nečitelný, začnete si ho automaticky pro zaostření dávat dál, tedy natahovat ruce. Toto je již znakem, že vaše oční čočka nestačí kompenzovat ostré vidění pro danou vzdálenost a je to znak, že by se brýle na blízko hodily. Nezapomeňte však na to, že by se slušelo změřit i zrak do dálky.


Jaké jsou varianty řešení?

  • Pouze brýle na čtení. Toto je varianta téměř sporadická. Ač se domníváme, že vidíme dobře, většina odborníků naměří nějakou hodnotu astigmatismu. Ten značí, že oko v různé ose potřebuje různé dioptrie. Je to normální, nicméně s tímto si oko samo neporadí a zasloužilo by si tedy podpořit brýlemi nejen na blízko, ale i na dálku. Pokud ale skutečně odcházíte jen s brýlemi na čtení, čeká vás to, že na blízko budete používat pro zaostření brýle. Tuto variantu doporučujeme maximálně do +1,00 dioptrie.


  • Brýle na počítač. Může být. Záleží na vašem denním rytmu, kolik času a jak trávíte. Brýle na počítač mohou být variantou nejen kvůli potřebné dioptrii, ale i z hlediska ochrany před modrým světlem (viz článek z listopadu). Pokud denně trávíte více než hodinu prací na blízko, nebo počítač, je dobré zvolit již tzv. Kancelářské brýle. Jedná se o variantu multifokálních brýlí, tedy na více vzdáleností. Zde konkrétně na dvě - počítač (á 1m) a čtení (á 50cm). Dá se případně udělat brýle i tak, aby byly vhodné pro orientaci po místnosti, tedy zahrnou vzdálenosti 3. Například: rozhled po místnosti (á 3 metry), počítač (á 1m) a čtení. Na povrchu sklíček není vidět žádný přechod a umožní vám plynulou práci na zmíněné vzdálenosti bez potřeby měnit brýle za jiné.


  • Brýle na dálku i blízko. Tato varianta pro vás znamená, že potřebujete brýle vlastně na celodenní nošení. Samozřejmě dají se vyrobit jak na dálku, tak na blízko, nebo jakoukoliv vzdálenost zvlášť. Nicméně je potřeba si uvědomit, že cenové náklady na toto množství brýlí, nepohodlí při přendávání a starost, zda je máte všechny s sebou, nepřekoná pohodlí, pokud se všechny sloučí do jedněch brýlí. Přechody nejsou viditelné a brýle vám poskytnou ostrý pohled jak na dálku, tak na čtení, počítač, nebo kteroukoliv další činnost. Tyto brýle jsou označovány jako progresivní, nebo multifokální.

Kam dál?

Základem je odborné vyšetření zraku jak do dálky, tak do blízka, na které se můžete v Brně objednat do naší privátní optometrické praxe. Optometrista důkladně vyšetří kvalitu zraku a potřebnou korekční dioptrii. Na základě naměřených hodnot si můžete nejen nechat vybrat vhodné brýle z trhu od Mgr. Romany Nejtkové a nechat zhotovit kompletní brýle. Můžete si třeba další objednat i přes náš e-shop www.peknebryle.cz, kde přibývají každý týden nové modely.