Brýle na počítač. Slyšeli jste o nich?

23.11.2020

Možná už jste brýle na počítač viděli na kolegovi v práci anebo se o ně zajímáte pro pěkné modré odlesky na sklíčkách, které jste už na někom ze svých známých zaznamenali. Ano, řeč je o speciálních brýlích blokujících modré světlo, neboli blue protect. Co je na nich ale zvláštního a k čemu jsou?

K čemu jsou brýle k počítači, nebo ochranné před modrým světlem?

Modré světlo má vliv na spánkový cyklus. Slunce ráno vydává velké množství tohoto záření, čímž říká našemu tělu, že je čas vstávat a vybízí nás k aktivitě. Během dne tato složka ve spektru sluníčka ubývá a tím naše tělo dostává povel k relaxaci a přípravě na spánek. Věřím, že teď už se správně domníváte, v čem je problém.

Pokud jsme celý den před PC, anebo pod zdrojem bílého (modrého) světla, má to vliv na kvalitu našeho spánku, odpočinek těla a celkovou relaxaci a regeneraci, tedy potažmo i nadměrné stárnutí a opotřebování těla.

Kdy modré světlo škodí?

Čeho je moc, toho je příliš. Řekli jsme si, že modré světlo je běžnou součástí slunečního záření, není na něm tedy nic špatného. Problém je, že jeho maximální intenzita je v dopoledním čase. Odpoledne se už má naopak tělo připravovat na spánek.

Pokud tedy pracujete, jako téměř každý v dnešní době, celý den, vyzařuje na vás modré světlo obrazovka telefonu, tabletu, počítače anebo světlo nad vámi. Výsledkem je porušení spánkového cyklu vašeho těla. Nemusí to být přímo nespavost, ale například jen snížená kvalita spánku, kvůli které si tělo méně odpočine a to vede k předčasnému stárnutí.

Řešení? Pořiďte si brýle na počítač s povrchovou úpravou, která blokuje toto modré světlo. Sklíčka se dají udělat i bez dioptrií a do jakékoli obroučky z našeho e-shopu :).


Jak vypadají, v čem jsou jiné?

Sklíčka jsou lehce zabarvená do žlutohnědé, řádově 7 %, takže si barevného nádechu všimnete jen tehdy, když je položíte na bílý papír. Nemusíte se bát, v ničem vám to vadit nebude. I běžné brýlové čočky získávají po nějaké době nošení nádech barvy a tedy nejsou 100 % čiré, stejně jako samozabarvovací sklíčka, anebo filtry.

Dalším specifikem brýlí na počítač je pak modrý odlesk na povrchu, ale na ten jsme zvyklí všichni, kdo už brýle nosíme. Je to ochranná vrstvička, aby se všechno nelesklo od jejich povrchu. U speciálních brýlí na počítač má antireflexní vrstva prostě jen modrou barvu. Ukázalo se dokonce, že ji většina uživatelů považuje za přitažlivou.


Kam dál?

Zaujala vás problematika modrého světla? Sklíčka, která umí modré světlo blokovat, jsou dostupná jak v provedení dioptrickém, tak i v provedení bez dioptrií.

Vyberte si, kterýkoli model chcete a v sekci "Zvolte si variantu" vyberte buď "Obruba a sklíčka na počítač bez dioptrií", anebo "Obruba a optimální dioptrická sklíčka na dálku nebo blízko". Pokud potřebujete dioptrická brýle na počítač, po dokončení objednávky vám přijde dotazník, který vyplníte, a společně se dohodneme na druhu sklíček.