Brýle z e-shopu, aneb jak na to s Romanou Nejtkovou

18.12.2020

Přemýšleli jste někdy o nákupu brýlí na internetu? Lákaly vás nižší ceny, zajímavější modely a nebo třeba to, že v optice nemají vaši barvu? Ale co mi vlastně po objednání přijde? Jak zjistí optika potřebné parametry, kdo se objednávce bude věnovat a kdo brýle vlastně vyrábí? Ptali jsme se majitelky peknebryle.cz Romany Nejtkové.

Romano, jste vystudovaná optometristka i optička, jak nahlížíte na nákup brýlí přes internet?

"Pár let zpátky bych byla proti. Změnila jsem názor hlavně proto, že jsem viděla v zahraničí, (v Německu, Rakousku, nebo Švýcarsku), že je to běžná věc. Jezdila jsem tam pracovně a vyloženě mě překvapilo, že brýle na dálku, nebo blízko už lidé prostě do optik nechodí řešit, kupují je přes internet. A v celku proč ne? Spousty věcí, které by se měly vidět a nebo zkusit dnes nakupujeme online všichni, samozřejmě včetně mě."

Jak je to s parametry, které se měří v optice? Co chyby při zadání online?

"Víte, každá práce má své normy. Výrobky optiky zrovna tak. Navíc samotné brýle se vyrábí na základě naměřených hodnot mnoha lidí, aby většině populace sedly, to je jasné, proč by je výrobce dělal jinak? Hlídají vás tedy dvě normy. Průměrné hodnoty vzdálenosti očí jsou známé, odchylky pro výrobu také. Tedy když klient pošle očividně špatná data, zavoláme mu a vyřeší se to dřív, než se vůbec s výrobou sklíček začne."

Jak se zjistí parametry?

"Nejmodernější systémy, které jsou nyní na trhu pro měření v optikách, jsou o tom, že se parametry prostě fotí. Jdeme tedy stejnou metodikou. Kvalita fotoaparátů na telefonu je dnes natolik vysoká, že to není problém. Po zakoupení brýlí dostane klient formulář, kde zjistíme potřebná data (dioptrie, preference, denní návyky) a také ofocenou šablonu, kterou vytiskne, přiloží si na čelo a vyfotí se s ní. Slouží jako měřítko, aby nezáleželo na focené vzdálenosti. V programu pak dokreslíme vše potřebné a hodnoty si odečteme."

V čem vidíte hlavní benefit, když se někdo rozhodne koupit brýle online?

"Já osobně vidím hned několik výhod. Jednak se vyhnete davům, čekání, třeba v mé vyšetřovně se sejdeme s klienty na čas a jsme tam jen spolu. Dále považuji za výhodu, že brýle nečekají a nezkouší si je stovky lidí, než se prodají. Alespoň u nás dostáváte nové kusy. A asi největší benefit je, že máte hned jasno v tom, kolik celé brýle budou stát."

Na co si dát pozor, pokud bych chtěla kupovat brýle přes internet?

"Obecně bych řekla: u levných brýlí, neznačkových modelů, tam může nesouhlasit třeba velikost, brýle bývají prostě malé. Dále je dobré se skutečně podívat, kdo e-shop garantuje. Pokud je to solidní firma, má za sebou někoho přímo jmenovitě. I já jsem garantem svého e-shopu. A pak samozřejmě je potřeba dobře změřit dioptrie."

Co je vaším cílem, proč jste e-shop s vyšetřovnou v Brně zakládala?

"Přála bych si, aby měl každý člověk možnost kvalitně vidět a aby nebyly brýle brány jako nedostupný luxus s nepřehlednými cenami."


AUTOR: Karin Novotná, Romana Nejtková