Cena obrub x cena skel : za co platíme, když si pořizujeme nové brýle? 1/2

22.03.2021

Ti z vás, kteří doma mají už nějaké ty brýle vědí, že při nákupu brýlí se optik ptá na množství věcí, které ovlivňuje výslednou cenu. Málo který klient ale ví, co vlastně cenu jeho brýlí tvoří, za co by si stálo připlatit a za co naopak nemusí. V dnešním článku rozebereme složky ceny brýlí a ukážeme pár tipů, které se mohou při výběru nových brýlí hodit

Cena obruby x cena skel

Největším faktorem, jak by se na první pohled mohlo zdát, je cena obruby. Není to tak. Pokud je optik zkušený, mělo by hned na začátku zaznít, že dívat se budete přes skla a je tedy efektivní zvažovat, že cena obruby se zhruba bude rovnat ceně, kterou investujete do sklíček.

Co vše ovlivní cenu skel?

Hned na úvod si řekněme, že pojem sklo používáme spíš kvůli zažitým zvykům. Obecně lze říci, že dnes je zhruba 99% sklíček v brýlích plastových, především kvůli bezpečnosti pro klienta a snazší opracovatelnosti pro optika. Co tedy na platových sklíčkách ovlivní cenu?

-Původ

-Tenčení = máme vyšší dioptrie a chceme, aby sklíčka byla lehčí a tenčí

-Povrchové vrstvy = antireflexní, hydrofobní, olejofobní, ochrana před modrým světlem,...

-Speciální funkce = samozabarvování, polarizace,...

-Design = více ohnisek pro dívání na dálku, blízko, PC, přídavek pro úlevu očí do blízka,...

V první části tohoto článku se budeme věnovat původu a tenčení. Příští týden se pak můžete těšit na rozebrání zbylých tří 😊

Původ sklíček

Garanční karta pro klienta
Garanční karta pro klienta

Ač se to zdá na první pohled troufalé, optejte se optika, jaká sklíčka do brýlí dávají. Na trhu je dnes množství výrobců a jejich kvalita je rozdílná. K dostání jsou tradiční čočky z Německa, Japonska, ale pak cenově dostupnější, povětšinou Čínská skla. U nás preferujeme tradiční kvalitu, tedy odebíráme čočky převážně z Německa, jejichž pravost a kvalita je klientovi garantována přímo výrobcem na garanční kartě. Jsou ale chvíle, kdy nemá smysl do takových sklíček investovat - například u dětí, kde se budou sklíčka měnit hodně často.

Tenčení

I takto silná sklíčka mohou být
I takto silná sklíčka mohou být

Tenčení je opravdu dobrá investice a to hned ze dvou důvodů. Jednak budou brýle působit, že máte slabší dioptrie. Za druhé pak tenčení ovlivňuje i váhu celých brýlí, která je zase důležitá pro vás, jako pro nositele. U plusových dioptrií bude čočka silná uprostřed, u mínusových naopak na okraji.

Tipy:

Od kolika dioptrií tenčit?

Obecně doporučujeme zhruba od 2 dioptrií.

Jakou vybrat obrubu?

Pro plusové i mínusové dioptrie je výhodou, pokud je obruba malá, kulatější a plastová. Malý průměr umožní optimalizovat tloušťku čočky jejím průměrem u výrobce. Kulatý tvar prospěje tím, že se odbrousí tlusté okraje. Plastová obruba zase schová i silnější sklo.