Když se začnou ruce prodlužovat, aneb první brýle na čtení

18.02.2021

Kolem 40. roku života většina zaznamená jev, kdy si začneme dávat čtený text dál, protože blíž to jaksi není ono. Dokud ruka stačí, nic moc nás neomezuje, problém ale trochu nastává, když už délka paže není dostatečná. Proč vyhledáváme první čtecí brýle, kam se obrátit pro radu a jak zastavit zhoršování?


Proč nevidíme na blízko dobře navždy? 

Lidské oko je od přírody koncipováno na dálku s funkcí zaostřit na blízko pomocí oční čočky. Evolučně to bylo výhodnější, potřebovali jsme vidět hlavně svět kolem sebe a na blízko jsme se dívali méně. Bohužel situace se poměrně rychle změnila a z práce venku, v otevřeném prostředí jsme se dostali na prakticky celodenní zrakovou funkci na blízko (pod 5 metrů už je to blízko, oční čočka musí zapojit svou funkci). Oční čočka tedy začíná ochabovat, slábnout a svoji funkci plní méně a méně.

Proč je ruka krátká?

Oční čočka tvoří zhruba +3 dioptrie, převrácenou hodnotou tedy víme, že ostří zhruba na 33 cm před okem. Tohle umí v plné kondici. Pokud ale naše tělo stárne, snižuje se i práce oční čočky. Pokud zaostří třeba pouze 1 dioptrii (1/1), zaostříme my už jen na 1 metr a blíž nám to nejde vůbec anebo krátkodobě při malé únavě.

Kam se obrátit pro radu?

U většiny zdravých lidí je okamžik, kdy se začnou poohlížet po očním specialistovi právě ten, kdy se ruka prodlužuje a přiznejme si, většinou je to poprvé v životě. Jsme zvyklí chodit pravidelně k zubaři, ale na očním je mnoho lidí poprvé skutečně po čtyřicítce. Kam tedy jít? Oční lékař je zde primárně proto, aby léčil, řešil zranění, anebo stavy, kdy oko může trpět defekty kvůli jiným onemocněním (=osoby s vysokým tlakem, onemocněním štítné žlázy, cukrovkou atd.). Okrajovou kompetencí je pro něj měření zraku. Pokud vás tedy netrápí některé z celkových onemocnění, vyhledejte optometristu. Ten je zde právě na měření dioptrií, šilhání a návrh nejvhodnější kompenzační pomůcky = lupa, brýle, kontaktní čočky.

Jak zastavit zhoršení?

Jednoduše. Pořídit si vhodnou kompenzační pomůcku a nosit ji. Třeba právě od Pěkné brýle 😊

Pomůže brýle nenosit, aby se oko trénovalo?

Není tomu tak. Představte si, že budete denně 8,5 hodin cvičit. Samozřejmě vám to fyzicky nic nepřinese, vydržíte to možná pár dní, ale rozhodně svaly nenabudete. Pokud si zacvičíte hodinu denně, budete v kondici. Stejně je to s oční čočkou. Pokud dokážete svou práci do blízka (počítač, čtení, vaření, obecně aktivity do 5m) omezit na hodinu denně, má smysl oči trénovat nenošením brýlí. Pokud ale pracujete jako běžný člověk denně 8 a více hodin na blízko, má smysl o svůj zrak pečovat vhodnou kompenzační pomůckou.

Kam dál?

Objednejte si termín měření zraku v soukromé oční praxi v Brně a nebo se inspirujte modely brýlí, které nabízíme na e-shopu.

Kategorie