Ponechat brýle na dálku i na čtení? Ano, či ne?

27.01.2021

Dnes a denně se setkáváme s otázkou, na jakou vzdálenost vlastně brýle jsou. Určitě jste sami slyšeli od svých známých, nebo rodiny, že tyto brýle jsou ,,do auta", tyto ,,na televizi", a nebo na něco jiného. Jak to ale tedy vlastně je správně a co tím optik, optometrista, anebo oční lékař myslel, když brýle měřil? Záleží na tom, jaká oční vada u vás převládá:

Jsem krátkozraký:

Jak to poznám? Vidím dobře na čtení, ale lidé v dálce jsou rozmazaní. Čím to vzniklo? Nejčastěji tím, že oko zastavilo svůj růst příliš pozdě.

Na brýlích to poznám tak, že když se přes ně podívám, tak zmenšují, vidím tedy větší část obrazu než bez nich. U vyšších dioptrií pak pozorujeme, že je sklíčko silnější na okraji než vprostřed.

Kdy mám nosit brýle?

Optimálně pořád. Na dálku oko bez brýlí nenatrénujete, prostě vidíte rozmazaně. Oko nemá žádný sval, kterým by obraz posunulo na sítnici, prostě je před ní. Při dívání do blízka jde pak o to, že pokud si brýle sundáte, sice je to pohodlnější, ale právě díky mínusové dioptrii oko nepotřebuje tolik doostřovat na blízko*. Pokud si tedy sundáte své brýle na dálku při čtení, oko paradoxně leniví.

Jsem dalekorzaký.

Jak to poznám? Můj zrak vidí dobře do dálky, ale nevidím dobře do blízka. Asi vás teď napadá, že jsem tedy člověk starší a vidím špatně na blízko. Omyl, toto je běžný problém i mladých lidí, kterým se říká hypermetropové. Nejčastěji je tento problém způsoben tím, že oko prostě nevyrostlo tak velké, jak mělo, je menší.

Dalším faktorem, jak poznám dalekozrakost z mých brýlí je, že když se přes ně podívám, tak zvětšují obraz a technickým parametrem pak může být to, že sklíčko v brýlích je na okraji tenké a vprostřed silnější, ale to lze pozorovat až od určité dioptrie.

Kdy mám nosit brýle?

Pořád. Vaše brýle slouží k tomu, aby se oční čočka nemusela nadbytečně namáhat, protože právě tím doostřuje neostrý obraz. Dá se říci, že v určitých situacích byste si mohli oko cvičit právě tím, že brýle nemáte, ale myslete vždy na následující: Cvičit chodíme pro udržení kondice. Cvičíme zhruba hodinu denně. Pokud budete cvičit 10-15 hodin denně, nic tím nenatrénujete 😊


*Když mám na dálku -1 dioptrii a na blízko bych potřeboval doostřit třeba na 40cm, musím doostřit o 1/0,4 = +2,5 dioptrie. Tedy oko bez dioptrií doostřuje běžně +2,5 D na tuto vzdálenost, ale oko s -1D je zvyklé udělat požadavek na +2,5 a snížit ho o svou -1D na +1,5. Tedy nevykonává takovou práci, jakou by od přírody mělo a bude snáze náchylné na první dioptrie na blízko.
Použité zdroje: 
Obrázek:  https://eyewa.com/blog/contact-lenses/refraction-and-refractive-errors/